1 procent dla fiskusa? A może dla organizacji ekologicznych albo charytatywnych? Do końca kwietnia każdy z nas będzie musiał rozliczyć się z podatku. To ważna decyzja, komu oddamy 1 procent, dlatego przypominamy, by nie marnować swojego podatku!
Jak co roku zamiast oddawać wszystko fiskusowi możemy wyliczyć 1 procent ze swojego podatku i ofiarować sumę wybranej organizacji pożytku publicznego. Której? W ofertach fundacji i stowarzyszeń pomagającym chorym dzieciom, zwierzętom albo zapewniającym posiłki potrzebującym długo można wybierać. Jeden procent, jaki wpływa na ich konto, pozwala zaspokoić bieżące potrzeby, jak i zrealizować kosztowne projekty.
Dla mniejszych organizacji to często jedyne źródło utrzymania. Tym małym gestem naprawdę możemy dużo zmienić.
„100 proc. miłości – 1 proc. podatku”
Takim hasłem promuje siebie Greenpeace Polska. Ale chętnych do otrzymania od nas 1 procentu podatku uprawnionych jest ponad 7,5 tys. organizacji pożytku publicznego. W tym roku dołączyli nowi gracze, kilku fundacji i stowarzyszeń ubyło. Pełny wykaz organizacji, którym podatnicy mogą przekazać 1 proc. przy rozliczeniach za 2010 r., dostępny jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Każdy z nas ma do listy nieograniczony dostęp. Wystarczy znać numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego), by wspomóc osoby potrzebujące, organizacje ekologiczne czy charytatywne. Pomoc może być przekazana nie tylko ludziom, lecz także zwierzętom. Dla schronisk czy organizacji ratujących np. konie przed rzeźnią to często jedyny sposób na zdobycie poważniejszych środków na dalszą działalność. Zanim więc przekażemy innym 1 procent podatku, zastanówmy się dokładnie, którą organizację chcemy wesprzeć – nie warto robić tego na chybił trafił.
Jak przekazać 1 procent podatku?
Część stowarzyszeń i fundacji ma przygotowane gotowe formularze i programy, dzięki którym rozliczymy się z podatku bez zbędnych formalności. Jeśli tak nie jest, podczas wypełniania PIT-u (na jego zwrot mamy czas do końca kwietnia) w odpowiednie rubryki należy wpisać nazwę organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku, oraz jej numer KRS. Resztę załatwią urzędnicy skarbówki, którzy prześlą najpóźniej w sierpniu pieniądze na konto wskazanej przez nas organizacji.
Poniżej publikujemy przykładową listę organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz prozwierzęcych, na których konta można przekazać swój 1 procent podatku. Zachęcamy do zapoznania się z nią – jeśli jednak znacie inne organizacje pożytku publicznego, które warto wspomóc, piszcie do nas. Lista będzie uzupełniana o Wasze propozycje.
Komu jeden procent?
WWF – to organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym – jej polski oddział organizuje w tym roku pomoc dla rysi, których w Polsce żyje już tylko 200… Potrzebują pomocy człowieka, aby przetrwać. Dlatego WWF rozpoczął kilkuletni program ochrony tych pięknych drapieżników – wkrótce do mazurskich lasów mogą przyjechać pierwsze rysie z Estonii, które pomogą odtworzyć populację. Co jeszcze dla rysi robi WWF? Opracowuje mapy miejsc odpowiednich do życia dla tych drapieżników, pracuje nad poprawą warunków do przemieszczania się ich (migracja) i przygotowuje plan poprawy ich sytuacji pokarmowej w miejscach introdukcji.
www.wwfpl.panda.org
KRS: 0000160673
POLSKA ZIELONA SIEĆ (PZS) – to ogólnopolski związek stowarzyszeń i fundacji prowadzących działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Główne obszary aktywności PZS to budowanie obywatelskiego poparcia dla zrównoważonego rozwoju, tworzenie mechanizmów społecznej kontroli wydatkowania publicznych funduszy, zwiększenie wpływu konsumentów na jakość produktów oraz politykę globalnych korporacji. To także wspieranie ekorozwoju krajów Globalnego Południa oraz społeczeństwa obywatelskiego w Europie Wschodniej.
www.zielonyprocent.pl
KRS: 0000136497
Fundacja Greenpeace – w tym roku 1 procent przeznaczony zostanie na ochronę Puszczy, której niestety z roku na rok ubywa. Działalność człowieka, a przede wszystkim rabunkowa wycinka drzew, doprowadziły to unikalne miejsce na krawędź zagłady. Do tej pory Greenpeace’owi udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy drzew zaplanowanych do wycinki w puszczańskich nadleśnictwach. To jednak ciągle za mało, by zachować naturalny charakter tego miejsca. Cel wciąż pozostaje ten sam – doprowadzenie do zatwierdzenia przez Ministerstwo Środowiska specjalnych stref ochronnych dla obszarów, w których nie powinno się wycinać drzew, a docelowo zmiana prawa i zatroszczenie się o poszerzenie parku narodowego na teren całej Puszczy.
www.greenpeace.pl
KRS: 0000180402
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych – przekazując 1 procent na rzecz FWIE, wspieramy realizację filmu zm. tragicznie w 2010 roku Artura Tabora pt. „Sowy Polski”. Film jest częściowo dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej – niestety jednak nie w całości, stąd apel o pomoc. Imienne podziękowania dla wszystkich wpłacających zostaną umieszczone w napisach końcowych filmu. Istnieje też możliwość wpłacenia darowizny, którą można odliczyć od dochodu i w ten sposób także obniżyć swój podatek (do 6 procent dochodu).
www.fwie.eco.pl
KRS: 0000060308
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot – działa od ponad 21 lat na rzecz ochrony przyrody. 1 procent wesprze jedyne w Polsce pismo poświęcone ochronie dzikiej przyrody. Miesięcznik „Dzikie Życie” odegrał kluczową rolę w popularyzowaniu idei, by cała Puszcza Białowieska była chroniona jako park narodowy. „Dzikie Życie” nie zawiera komercyjnych reklam i nie jest sponsorowane przez korporacje. Przeznaczając 1 procent podatku Pracowni wspomożemy wydawanie miesięcznika, który pomaga chronić dziką przyrodę Polski, edukuje społeczeństwo i wspiera niezależność ruchu ekologicznego.
www.pracownia.org.pl
KRS: 0000120960
Towarzystwo dla Natury i Człowieka – Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina jest jedną z najaktywniejszych organizacji ekologicznych we wschodniej Polsce. Zostało założone w 1995 roku, znane jest z działań edukacyjnych na rzecz ochrony przyrody i promowania idei Sprawiedliwego Handlu. Organizuje konferencje, pokazy filmowe, happeningi i demonstracje, warsztaty dla młodzieży, szkolenia dla urzędników i nauczycieli, spektakle teatralne i inne przedsięwzięcia artystyczne. Towarzystwo dla Natury i Człowieka jest organizacją pożytku publicznego.
www.ekolublin.pl
KRS: 0000214186
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” – powstał w 1993 roku, w 1997 roku został zarejestrowany jako samodzielne stowarzyszenie, w 2004 roku uzyskał status organizacji pożytku publicznego. Jest organizacją społeczną, apolityczną, nienastawioną na zysk (non-profit), całkowicie niezależną od jakichkolwiek instytucji, urzędów, firm. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Misją stowarzyszenia jest stałe zwiększanie stopnia świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez aktywną edukację ekologiczną, realizowaną głównie poprzez warsztaty dla młodzieży, szkolenia, wyjazdy terenowe, projekty informacyjne.
www.opp.zrodla.org
KRS: 0000118574
Społeczny Instytut Ekologiczny – założony w 1990 roku jest organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz ochrony środowiska i aktywizacji lokalnych inicjatyw w procesie ekorozwoju. Instytut chroni także rolniczą bioróżnorodność, pomaga lokalnym społecznościom, promuje proekologiczne postawy, wspiera rolnictwo ekologiczne i lokalne przetwórstwo oraz prowadzi edukację ekologiczną dla dzieci i młodzieży.
www.sie.org.pl
KRS: 0000083414
Klubu Gaja – to jedna z najstarszych niezależnych pozarządowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce. Klub został założony w 1988 roku. Od 2005 roku posiada status organizacji pożytku publicznego. Misją Klubu Gaja jest ochrona naszej planety Ziemi oraz zachowanie środowiska naturalnego i różnorodności biologicznej dla nas i dla przyszłych pokoleń.
www.klubgaja.pl
KRS: 0000120069
Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! – to pozarządowa organizacja pożytku publicznego, skupiająca osoby, którym nie jest obojętny los zwierząt. Działa w Polsce od 2000 roku, walcząc o przestrzeganie praw zwierząt i poszanowania ich życia, uwrażliwienie na smutny bardzo często los dwu- i czworonogów i budowę świadomości ludzi opartej na odpowiedzialności i trosce o zwierzęta. Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! Podejmuje także interwencje w przypadkach znęcania się nad zwierzętami. Dla organizacji, ze względu na specyfikę działań niepodlegającą innym dotacjom, to właśnie 1 proc. podatku jest głównym źródłem finansowania.
www.1procent.viva.org.pl
KRS: 0000135274
Inne organizacje:
- Fundacja Centaurus KRS: 0000257551
- Fundacja na rzecz zwierząt „Przytul Psa” KRS: 0000319418
- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce KRS: 0000154454
- Komitet Pomocy dla Zwierząt KRS: 0000015352
- Fundacja na rzecz Obrony Praw Zwierząt Sfinx KRS: 0000247535
- Fundacja dla Zwierząt ARGOS KRS: 0000286138
UZUPEŁNIENIE:
Stowarzyszenia skupione w sieci Miasta dla Rowerów
Stowarzyszenia aktywnie działają na rzecz zmiany Prawa o Ruchu Drogowym, domagają się poprawy jakości budowanych dróg rowerowych, opiniują i monitorują projekty drogowe oraz wszelkie działania urzędów miast w kwestii rozwoju transportu rowerowego. Organizując happeningi, wydarzenia kulturalne, Masy Krytyczne w swoich miastach stowarzyszenia pokazują, że rower jest doskonałym środkiem transportu w mieście.
Oto lista organizacji rowerowych, które są skupione w ogólnopolskim stowarzyszeniu Miasta dla Rowerów:
- Rowerowy Szczecin, KRS 0000244791, www.rowerowy.szczecin.pl (Szczecin)
- Towarzystwo dla Natury i Człowieka, KRS 0000214186, http://www.ekolublin.pl/tdnicz, www.lublinrowerem.pl, cel szczegółowy: Lublin Rowerem/dla Porozumienia Rowerowego (Lublin)
- Stowarzyszenie na rzecz Ekologicznej Komunikacji „Sekcja Rowerzystów Miejskich”, KRS: 0000100596, www.srm.eco.pl (Poznań)
- Stowarzyszenie Zielone Mazowsze, KRS 0 000125160, www.zm.org.pl (Warszawa)
Czekamy na Wasze propozycje pod adresem redakcja@ulicaekologiczna.pl, będziemy naszą listę uzupełniać.