Edukacja ekologicznaOchrona środowiska

Dlaczego mokradła muszą zostać mokre

Wielkimi krokami zbliża się obchodzony 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł. W bieżącym roku Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest pod hasłem „Mokradła i woda”. To rok wyjątkowy, obchodzimy bowiem 50 rocznicę podpisania Konwencji Ramsarskiej o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe. Dlaczego mokradła to tak ważne ekosystem dla całej planety, i dlaczego powinny zostać mokre? Mokradła charakteryzują…

Czytaj wpis
Edukacja ekologicznaklimatOchrona środowiska

Życiodajne roztopy

W tym roku po kilkuletniej przerwie doświadczyliśmy prawdziwych roztopów. Wody z topniejącego śniegu i lodu rozlały się szeroko po dolinach zalewowych rzek tworząc dobre warunki dla wiosennej przyrody, w tym bezkręgowców, płazów, ptaków i wielu innych grup organizmów, które już niebawem rozpoczną swoje doroczne cykle życiowe. Doliny zalewowe rzek o naturalnym charakterze są nadal obecne…

Czytaj wpis
Edukacja ekologicznaOchrona środowiska

Zimowi goście na zatoce

Obszar Natura 2000 Zatoka Pucka (PLB220005) obejmuje wody zachodniej części Zatoki Gdańskiej, pomiędzy wybrzeżem Półwyspu Hel na północy, wybrzeżem od Władysławowa do ujścia Wisły śmiałej na zachodzie i południu i linią pomiędzy ujściem Wisły śmiałej a końcem Helu od strony wschodniej. Zawiera zatem samą Zatokę Pucką i część głębszych wód Zatoki Gdańskiej rozpościerających się na…

Czytaj wpis
FaunaOchrona środowiska

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą W prognozach w końcu widać zimowe klimaty. Spadnie śnieg i chwyci mróz, a wraz nim wróci chęć na dokarmianie ptaków. Dokarmianie ptaków w okresie zimy jest jedną z najpopularniejszych form pomagania zwierzętom. Już od dziecka jesteśmy uczeni, aby pomagać naszym małym skrzydlatym przyjaciołom w okresie zimowego niedoboru pokarmu. Jednak mimo najlepszych intencji…

Czytaj wpis
FaunaOchrona środowiskaPrzyroda

Gość z Arktyki

Późną jesienią, gdy dni są ponure, szare i krótkie, ornitologom oraz innym miłośnikom przyrody często brakuje chęci oraz motywacji, aby wyjść w teren. Wolimy zostać w domu, oglądamy filmy przyrodnicze, zdjęcia z obserwacji poczynionych w okresie wiosenno-letnim. Myślimy o odległym, kolejnym wiosennym sezonie obserwacji. Jednak okres przedzimia to czas, kiedy również możemy mieć ciekawe obserwacje.…

Czytaj wpis
Ochrona środowiskaPrzyroda

Klif czyli faleza

Nadmorskie klify są charakterystycznym elementem wielu odcinków polskiego wybrzeża. Zachwycają swoją dzikością oraz często ogromem. Stanowią obowiązkowy przystanek w nadmorskich wędrówkach, gdyż widok z nich niejednokrotnie roztacza się na dziesiątki kilometrów. Klify, zwane również falezami powstają na skutek niszczącej działalności morza. Fale morskie niosą ze sobą dużo energii. Uderzają w stromy brzeg, podcinają go. Rozdrabniają…

Czytaj wpis

Ile jest warta praca pszczół? O usługach ekosystemowych słów kilka

Usługi ekosystemowe to idea, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Zgłębianiem wiedzy na jej temat zajmują się nie tylko przyrodnicy, ale również socjolodzy oraz ekonomiści. Dzieje się tak dlatego, że Idea usług ekosystemowych kształtuje się na trójstyku nauk przyrodniczych, ekonomicznych oraz socjologicznych. Czym zatem są te usługi?   W najprostszy sposób pojęcie usług ekosystemowych…

Czytaj wpis

Czy chomik będzie w polu dalej chomikował?

O niektórych zwierzętach jest głośno, że zanikają i że należy je chronić. I całe szczęście, że takie działania są podejmowane. Jednakże, nie wszystkie zagrożone gatunki są rozpoznawalne, a potrzeba ich ochrony powszechnie znana.   Takim nieznanym (a wielka szkoda) gatunkiem polskiej fauny jest Chomik europejski (Cricetus cricetus). Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że są to zwierzęta dziko…

Czytaj wpis
RecyklingUrodaZero waste

W łódzkiej drogerii napełnisz szamponem swoją butelkę!

Drogeria Rossmann wraz z otwarciem nowego sklepu w łódzkiej Manufakturze zrobiła krok w stronę zielonej przyszłości. Czy już niebawem tak będą wyglądały wszystkie sklepy tej popularnej sieci drogerii? Stacje refill, czyli miejsca w których klienci mogą napełnić kosmetykami czy detergentami własne opakowania w wielu europejskich krajach funkcjonowały już wcześniej, a w Polsce popularność zyskały wraz…

Czytaj wpis
Akcje społeczneOchrona środowiskaPozytywne inicjatywy

Zbierz śmieci z górskich szlaków. Darmowa kawa w nagrodę.

Tatrzańskie schronisko Głodówka zaproponowało odwiedzającym Tatry turystom niezwykłą inicjatywę. Za każdą zebraną i przyniesioną do schroniska torebkę odpadów otrzymasz darmową kawę!  Wielu turystów zbiera śmieci z górskich szlaków zupełnie bezinteresownie, nie licząc na żadne nagrody czy przywileje. Tych nieco mniej zaangażowanych schronisko górskie na Głodówce postanowiło zachęcić do proekologicznych postaw darmową kawą. Na czym dokładnie…

Czytaj wpis
FaunaLudzieOchrona środowiskaPomoc zwierzętomPrzyroda

Słowacja chce objąć pszczoły ochroną!

Na przełomie marca i kwietnia na Słowacji doszło do zmiany rządu i jak się okazuje, mimo pandemii, ministrowie nie próżnują. Przy okazji Światowego Dnia Pszczół minister środowiska wraz z ministrem rolnictwa zapowiedzieli objęcie pszczół ochroną. Twierdzenie, że bez pszczół nie będziemy mieli żadnych plonów, jest mitem, ponieważ zapylaniem kwiatów zajmują się także inne owady. Faktem…

Czytaj wpis

Zielona energia – moda czy realny zysk?

Produkowanie energii z odnawialnych źródeł jeszcze dekadę temu wydawało się czymś nieosiągalnym na skalę masową. Główną barierę stanowiły finanse, co sprawiało, że w zieloną energię inwestowały jedynie duże przedsiębiorstwa i najbogatsi. Wraz ze spadkiem cen i upowszechnieniem się technologii wzrosła liczba osób, które zainwestowały w ten rodzaj energii.   Lecz czy zielona energia rzeczywiście może…

Czytaj wpis
PrzyrodaZdrowy tryb życia

#zostańwdomu – czy wolno spacerować?

Od ponad tygodnia z każdej strony dobiegają naszych uszu i oczu apele o to, żeby pozostawać w domu. Ograniczanie wizyt w sklepach, unikanie spotkań towarzyskich i zgromadzeń, praca w domu – wszystko ma służyć zduszeniu epidemii koronawirusa. Dla większości z nas wielodniowe towarzystwo czterech ścian to udręka, więc wielu zadaje sobie pytanie, czy wolno spacerować?…

Czytaj wpis
FaunaOchrona środowiskaPomoc zwierzętom

Ponad 30 zwierząt spłonęło żywcem. Wszystkiemu winien „lampion szczęścia”

Sylwestrowa noc to dla wielu powód do hucznego świętowania. Niestety, nie wszyscy bawią się równie dobrze, a nieszkodliwe z pozoru rozrywki mogą zbierać śmiercionośne żniwo. W Niemczech w pożarze wznieconym przez lampion szczęścia spłonęło żywcem 30 zwierząt zamieszkujących ogród zoologiczny. Pożar w Krefeld – winien lampion szczęścia Pożar w ogrodzie zoologicznym w Krefeld (Nadrenia Północna-Westfalia)…

Czytaj wpis